[صفحه اصلی ]     [ English ]  
فصلنامه پژوهشي خون awt-yekta Scientific Journal of Iran Blood Transfus Organ
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: آرشيو مقالات :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 5، شماره 1 - ( بهار 1387 ) ::
برگشت به فهرست نشریات جلد 5 شماره 1 صفحات 25-37
XML کشت سلول‌های بنيادی مزانشيمی موش صحرايی: استفاده از پلاسمای تهيه شده از خون محيطی به عنوان مکمل محيط کشت Print

[English Abstract]
نویسندگان: دکتر محمدرضا باغبان اسلامی نژاد ، ليلا روحی، دکتر سيد محمود عرب نجفی ، دکتر حسين بهاروند
استاديار
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سلولهاي بنيادي | دریافت: 1387/4/23 - پذیرش: 1393/5/26 - انتشار: 1393/5/26
چکيده مقاله:

  چکيد ه

  سابقه و هدف

  در دستورالعمل‌های رايج جداسازی و تکثير سلول بنيادی مزانشيمی، استفاده از سرم جنينی گاو( FCS ) به عنوان مکمل محيط کشت، اجتناب ناپذير است. اين در حالی است که سرم جنينی گاو در انسان ايمونوژنيک بوده و به هنگام پيوند خطر انتقال عفونت را با خود به همراه دارد. لذا به دنبال يک جانشين مناسب برای سرم جنينی گاو، در مطالعه حاضر، تاثير پلاسمای تهيه شده از خون محيطی بر رشد سلول‌های بنيادی مزانشيمی بررسی شده است.

  مواد وروش‌ها

  مطالعه انجام شده از نوع تجربی بود. سلول‌های مغز استخوان تهيه شده از استخوان‌های دراز موش صحرايی، از کشت اوليه تا پاساژ سوم با استفاده از محيط کشت حاوی FCS و پلاسمای تهيه شده از خون محيطی موش صحرايی کشت شدند و حاصل هر مرحله از کشت که در اصل به ترتيب سلول‌های پاساژ اول تا چهارم محسوب می‌شوند، از لحاظ ميزان دو برابر شدگی جمعيت سلولی، توان زيستی و تکثير سلولی به ترتيب با روش‌های شمارش سلولی، آزمايش MTT و رسم منحنی رشد اندازه‌گيری شد. سلول‌های حاصل از کشت اوليه از لحاظ کلون‌زايی نيز بررسی شدند. هر مطالعه 10 بار تکرار شد و ميانگين نتايج، مقايسه‌ آماری شد. در پايان سلول‌های پاساژ سوم از لحاظ پتانسيل تمايز به استخوان و چربی با روش رنگ‌آميزی اختصاصی RT-PCR بررسی شدند.

  يافته‌ها

  سلول‌های کشت شده در پلاسما از لحاظ مورفولوژی، تقريباًَ يک دست دوکی شکل بودند در حالی که در کشت سلول‌های گروه FCS ، تعدادی سلول غير دوکی شفاف نيز مشاهده شد. در مجموع، از لحاظ دو برابر شدگی جمعيت سلولی و آزمايش MTT ،‌سلول‌های گروه FCS به طور معنی‌داری وضعيت بهتری داشتند ولی تفاوت‌ها در سلول‌های حاصل از پاساژ سوم از لحاظ آماری معنی‌دار نبود. در منحنی رشد، در طول دوره کشت، طول و شيب فازهای نمودار در دو گروه مشابه بود ولی گروه FCS ، رشد بيشتری از خود نشان داد. سلول‌های گروه پلاسما تعداد بيشتری کلون توليد کردند ولی اندازه اين کلون‌ها در مقايسه با سلول‌های گروه FCS کمتر بود. سلول‌های هر دو گروه به راحتی به دودمان‌های آديپوژنيک و استئوژنيک تمايز يافتند. زيرا سلول‌ها به ترتيب با اويل‌رد و آليزارين رد رنگ‌ شدند و ژن‌های PPAR-gama ، PPAR-alpha و C/EBP-alpha برای چربی و استئوکلسين و استئوپونتين برای استخوان بيان شد.

  نتيجه گيری

  روی هم رفته می‌توان گفت که پلاسما به عنوان جايگزين سرم گاو قادر است از تکثير سلول بنيادی مزانشيمی حمايت کرده و توان زيستی آن را حفظ نمايد، اگر چه اين حمايت، در مقايسه با FCS تا حدودی کمتر است ولی در عوض جايگزين سالمی محسوب می‌شود.

  کلمات کليدی : سلول‌های بنيادی مزانشيمی موش، پلاسما، تکثير سلولی

 

واژه‌های کلیدیسلول‌های بنيادی مزانشيمی موش، پلاسما، تکثير سلولی،
متن كامل [PDF 710 kb]
نحوه استناد به مقاله
Download citation data for: BibTeX | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks |  
Send citation data to: CiteULike | RefWorks |
Eslaminejad M, Rouhi L, Arab Najafi S, Baharvand H. Culture of rat mesenchymal stem cell using peripheral blood-derived plasma as the culture medium supplement. Scientific Journal of Iran Blood Transfus Organ. 2008; 5 (1) :25-37
URL http://www.bloodjournal.ir/browse.php?a_code=A-10-1-167&slc_lang=fa&sid=1
باغبان اسلامی نژاد محمدرضا، روحی ليلا، عرب نجفی سيد محمود، بهاروند حسين. کشت سلول‌های بنيادی مزانشيمی موش صحرايی: استفاده از پلاسمای تهيه شده از خون محيطی به عنوان مکمل محيط کشت. فصلنامه پژوهشي خون. 1387; 5 (1) :25-37
ارسال پيام به نويسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
 
برگشت به فهرست نشریات جلد 5، شماره 1 - ( بهار 1387 )
فصلنامه پژوهشي خون Scientific Journal of Iran Blood Transfus Organ
The Scientific Journal of Iranian Blood Transfusion Organization - Copyright 2006 by IBTO
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.062 seconds with 689 queries by AWT YEKTAWEB 2713